Goeben Ve Brealau’nun Deniz Seferleri (Yavuz Ve Midilli)

Karl Dönitz/ Th. Kraus

 

5 Ekim’de Enver Paşa, Amiral Souchon’a Osmanlı filosunu talim yaptırmak maksadıyla Karadeniz’e çıkartmak müsaadesi verdi. 20 Ekim’de Almanya, Osmanlı İmparatorluğu’na savaş için kullanılmak üzere beş milyon Türk lirası tutarında borç verdi. Aynı gün Enver, Alman Genelkurmay Başkanlığının Türk komutanlara haber vermeden Genelkurmay Başkanvekili Bronzart’a hazırlattığı bir savaş planının yürütülmesi için Alman Genelkurmay Başkanlığıile görüş birliğine vardı. 24 Ekim’de Alman elçisi Wangenheim’in Sadrazam Said Halim Paşa, Enver, Talat ve Cemal Paşalarla Mebuslar Meclisi Reisi Halil Bey’in şerefine verdiği yemekten önce veya sonra Osmanlı donanmasının Karadeniz’de yapacağı hareketlerle ilgili emirler çıkarılmıştı. Enver Paşa’nın vermiş olduğu yazılı kısa emir şöyledir:
‘Türk filoları Karadeniz’de ve zor kullanmak suretiyle hakimiyet kazanmalıdır. Rus filosunu arayınız ve nerede bulursanız, savaş ilan etmeksizin hücum ediniz”
E. Ziya Karal

Büyük amiral Dönitz’in bulunduğu Goeben (Yavuz) ve Breslau (Midilli) gemilerinin Osmanlı Türkiye’sine sığınması, Enver Paşa’nın Almanya yanında savaşa girmemiz kararına sebep, vesile ve bahane olmuştur. Bu bakımdan çok önemlidir. Yavuz ise, askeri literatürümüze, hatta edebiyatımıza girmiş, bugüne kadar sahip bulunduğumuz en büyük savaş gemisidir. Amiral Souchon Paşa’nın bizden habersiz Rus liman ve gemilerini bombardımanı kuyruklu yalanı, bugün de resmi tarihimizin bir parçası olmakta devam ediyor.

 

 

Künye Bilgileri           

Kitap Adı    :Goeben Ve Brealau’nun Deniz Seferleri (Yavuz Ve Midilli)

Yazar          :Karl Dönitz/ Th. Kraus

1. Baskı 2013,272 sayfa, 2. hamur, ISBN:9789759000417; Boyut: 14×21 cm.

 

İLGİLİ KONULAR:

 

Liste Fiyatı: 16,00 TL.