Liberalizm El Kitabı

Bir felsefî ve siyasî gelenek olarak liberalizm hakkında ve liberalizm üzerine olan makale ve yazıların derlenmesiyle oluşturulan bu kitap bir tür liberalizm el kitabı mahiyetindedir. Kitabın, liberalizmin tarihî ve fikrî kökenlerinin, felsefî ve teorik temellerinin, savunduğu temel değer ve ilkelerinin, farklı türlerinin, bu türler arasındaki ortaklık ve ayrışmaların ve nihayet liberalizm içinde yürütülen temel tartışmaların genel hatlarıyla ve derli toplu bir şekilde bulunabileceği bir kaynak olması amaçlanmıştır.

Bu el kitabındaki makaleler dört grupta toplanmıştır. İlk gruptaki yazılar tanıtıcı mahiyetteki makalelerden oluşmaktadır. Bunlar liberalizmin birden fazla yönünü ele alan, liberalizm hakkında genel ve derli toplu bir tanıtım ve perspektif sunan makalelerdir. İkinci gruptaki yazılar liberalizmin teorik temelleri üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu makaleler liberal ilkelerin ve liberalizmin felsefî ve teorik izlerini sürmeye çalışmaktadır. Ardından gelen yazılar ise bu noktaya kadar liberalizm hakkında daha genel lakin kayda değer bir bilgiye sahibi olmuş okuyucuya liberal geleneğe daha içerden bakma fırsatı vermektedir. Öyle ki, üçüncü gruptaki yazılar liberalizmin kendi içinde hep rekabet ve çekişme halinde olan farklı liberalizm anlayışlarına ve bunların karşılaştırılması ve kıyaslanması yoluyla farklılıkları-benzerlikleri ve üstünlükleri-zayıflıkları üzerine eğilmektedir. Son gruptaki yazılar ise kapsamlı ve siyasî liberalizm ayrışması üzerinden, çoğulculuk-farklılık-çeşitlilik bağlamında tarafsızlık ilkesinin liberal bir devlette karşılığının ne ve nasıl olacağı üzerine yakın dönemde alevlenen tartışmalardan oluşmaktadır.

Ve bir bütün olarak, kitaptaki yazıların tamamı liberalizm ile ilgilenen, liberalizm hakkında öğrenme ihtiyaç ve isteği taşıyan müstakbel okuyucusuna oldukça iyi hizmet edecektir.

Barkod 9789759000448
Eser   Adı Liberalizm El Kitabı
Üst Başlık  
Alt Başlık  
Eserin Dili Türkçe
Orijinal Adı
Orjinal Dil
Yazar Cennet Uslu
Genel Yayın   Yönetmeni Serhat Buhari BAYTEKİN
Çeviren
Bölüm Editörü
Yayına Hazırlayan Yeter BAYSAL
Kapak Tasarım Ezgi ZORLU
Yayıncı Kategorisi Siyaset
Genel Anlamda   Kategorisi Siyaset
Kağıt Bilgisi Enzo Kitap Kağıdı
Kapak Bilgisi Karton Kapak
Baskı   Tarihi Ekim 2013
Son Baskı Tarihi
Baskı Sayısı 1.baskı
Çıkış Tarihi Ekim  2013
Sayfa   Sayısı 448
Ebat X, Y, Z (mm.)
(En,   Boy, Derinlik)
14*21
isbn 978-975-9000-44-8
Etiket   Fiyatı (TL.) 25,00   TL