Türkiye Üzerine Düşünceler

Abdülkadir Aksu

 

“Türkiye Üzerine Düşünceler” kitabı son iki yıllık yoğun çalışmamızın bir ürünüdür. Bu eserde; ülkemizin temel siyasi ve hukuki sorunları, demokrasi ve demokratikleşme konuları, sosyal ve temel kültürel haklardan kaynaklı sorun alanları ile ekonomik ve uluslararası siyasetin oluşturduğu temel problemlerin ele alınmasının yanında, bu meselelere ilişkin çözüm, analiz ve önerilerimizi göreceksiniz.
Ak Parti ile birlikte birçok sorun bu ülkenin kaderi olmaktan çıkmıştır. Ak Parti kadroları, en başta Türkiye’de “Rejim Kavgası”, “Zayıf Hükümet”, “Kurumlar Arası Kavga” ya da “Siyasete Siyaset-Dışı Kurumların Müdahalesi”, “Ekonomik Kriz Korkusu” ve “Gelecek Korkusu” gibi durum ve korkuları vatandaşlarımızın zihinlerinden söküp atmıştır. Başka bir deyişle, Ak Parti siyaseti “Zamanın Ruhu”ndan uzak bütün yapıları ve aktörleri tasfiye etmiştir.

Yine bu yeni siyaset tarzının en güçlü yanlarından bazılarına baktığımızda; siyasi çıkmaz sorununu yaşayan siyasi alanı rahatlatıcı fonksiyonu, toplumsal kesimlerde sosyolojik dönüşüme müsbet anlam ve yön veren güçlü ekonomik yapı, uzun bir dönem reddi mirasa maruz kalan zengin kültürel birikimi ciddi sahiplenme ve koruma politikaları, adalet ve hukukun üstünlüğü alanlarında çağdaş ve samimi değişiklikler ile belki de 2002 yılı öncesine kadar çok da başarılı olamadığımız dış politikadaki başarılı proaktif siyasete yönelimi saymak mümkündür.

Bu eserde şahsımın; uzun yıllar içinde gerek devlet yönetiminde ve gerekse aktif siyaset alanında edindiğimiz uzun soluklu deneyim, bilgi ve tecrübelerimiz ışığında ülkemizin temel sorunlarını anlama ve bu mesellere ilişkin çözüm önerilerimizi, analizlerimizi ve bakış açımızı bir nebze de olsa sizlerle paylaşmak gayreti içinde olduk.

 

 

 

Kitap Adı : Türkiye Üzerine Düşünceler
Yazar : Abdülkadir Aksu

2. Baskı 2013, 312 sayfa, 2. hamur, ISBN: 9789756124208; Boyut: 14,5×21,5 cm.

İLGİLİ KONULAR:
Liste Fiyatı: 22,50 TL.